Mikroby v zimě nespí

Zdálo by se , že během zimy příroda utichá, mnoho zvířat upadá do zimního spánku, mráz a sníh totiž živým organismům moc nepřejí. Omyl! Mikroorganismy, tedy bakterie a viry nespí a mohou na nás kdykoliv zaútočit. Nezapomínejte, že časté a důkladné mytí pomáhá se před nimi chránit.

Zima je období snížené odolnosti lidských organismů a jejich zvýšené náchylnosti k různým infekcím, zejména horních cest dýchacích a trávicí soustavy. Rozdíly teplot, kdy z venku vstupujeme do vytopených prostor, ledový vítr a snížené množství vitamínů obsažených v čerstvém ovoci a zelenině, jsou hlavní důvody, proč snadno dostáváme rýmu, zánět nosohltanu, průdušek a zánět nosních dutin. Kýcháním a kašláním lidé šíří do okolí mikroby, které se při stejné životnosti jako v létě usadí v teplejších prostorech a útočí na další oběť se sníženou imunitou.

Jedním z nejdůležitějších prvků předcházení virovým a bakteriálním infekcím je pečlivá hygiena rukou, která umožňuje zbavit se mikroorganismů z kůže na rukou a předcházet přenosu do úst nebo do nosu, kde najdou prostředí příznivé pro rozmnožování. V obchodě, bance či autobuse se dotýkáme mnoha předmětů, které mohly být dříve v kontaktu s rukama lidí s rýmou nebo kašlem. A pak už je snadné chytit nepříjemnou infekci a přenést bacily na osoby se sníženou imunitou – seniory a děti. Časté mytí rukou během dne chrání před nákazou nejen nás, ale i naše blízké.

Vynikajícím čisticím prostředkem jsou antibakteriální mýdla Carex zabraňující šíření mikroorganismů, které máme na rukou. Pokud nemáme možnost si umýt ruce mýdlem a vodou, můžeme použít antibakteriální gel Carex, který ničí choroboplodné mikroby. Varianta Moisture Plus obsahuje glycerin a navíc poskytne ochranu před vysoušením pokožky na rukou v zimě.

Péče o hygienu rukou je důležitý způsob ochrany před zimními infekcemi, které nám znepříjemňují život a brání nám užívat si zimních radovánek – sáňkování, lyžování nebo procházky zasněženým parkem. Hygiena rukou je účinný, levný a snadno dostupný způsob prevence před nákazou a může nás před infekcí chránit lépe než pravidelný příjem vitamínů!

Podzimní virózy

Dokonce i krásný slunečný zlatý podzim je doba zvýšené náchylnosti ke všem druhům infekcí, především virovým. Stonat mohou dospělí i děti, staří i mladí – rýma nebo nachlazení si nevybírá. Podzimní chřipku, nachlazení a kašel nemáme rádi, avšak rok co rok s těmito infekcemi bojujeme. Nezapomínejme, že se jim můžeme bránit správnou hygienou rukou.

Viry a bakterie se rozmnožují pouze ve vhodném prostředí a v příznivých podmínkách. Špinavé, nedbale a jen zřídka myté ruce jsou dokonalé prostředí pro vývoj bakterií a virů, které se množí a napadají oslabený organismus. Lze se proti tomu bránit pečlivým mytím rukou mýdly k tomuto účelu určenými a dezinfikovat antibakteriálnímí gely. Čím méně choroboplodných mikrobů si přeneseme špinavýma rukama do úst, nosu a očí, tím vyšší šanci máme zůstat zdraví během podzimní nepohody a chladu, kdy náš organismus začíná pociťovat důsledky kratších dnů, kolísání teploty a postupného snižování množství ovoce a zeleniny ve stravě.

Správná hygiena rukou s použitím antibakteriálních mýdel a gelů na mytí je vedle péče o udržení odolnosti organismu jeden z nejdůležitějších a nejefektivnějších způsobů, jak se chránit před protivnými podzimními infekcemi, které snad všem znepříjemňují život. Zvláštní gel na dezinfekci rukou bez použití vody mohou používat i děti, které jsou mnohem náchylnější na infekce než dospělí a nemoci u nich mají těžší průběh. Děti, které chodí do školky, si hrají ve skupinách, vyměňují si hračky a dokonce i příbory, takže jedno nemocné dítě je schopno velmi rychle nakazit celou skupinu. Podzimní plískanice a vítr přispívají ke snížení imunity organismu, takže bakterie a viry mají možnost se svobodně vyvíjet, zvláště když jim pomáháme špatnou hygienou rukou.

Kontaktu s nastydlými a kýchajícími lidmi jsme vystaveni téměř všude – v obchodě, dopravních prostředcích, na ulici nebo v práci. Dotýkáme se stejných věcí, jichž se dotýkají nemocní – choroboplodné zárodky na to jen čekají. Pokud však budeme dbát o časté a účinné mytí rukou s použitím vhodných produktů, omezíme mikrobům možnost zaútočit na náš organismus.

Ne vždy je k tomu nutná plně vybavená koupelna – když není poblíž, můžeme použít antibakteriální gely, které se obejdou bez vody a jsou efektivní, rychle schnou a zajistí nám správnou hygienu rukou, aniž by pokožce nějak škodily.

Chraňme se před podzimními infekcemi. Dokonce i deštivý podzim může být inspirativní a zajímavé roční období, které nám přinese spoustu radosti, když nebudeme nemocní, nastydlí a s horečkou. Ve zdravém těle s čistýma rukama zdravý duch, dokonce i na podzim.

Co byste měli vědět o prasečí chřipce?

Heslo „prasečí chřipka“ už zná každý Čech. V roce 2009 se objevila v celosvětovém měřítku nová varianta chřipkového viru, který způsobil pandemii. Chřipkový virus se přenáší kapénkovou cestou a dotykem špinavých rukou. Zvýšenou hygienou rukou můžete riziko nákazy snadno snížit.

Odborníci Světové zdravotnické organizace tvrdí, že časté mytí rukou může pomoci vyhnout se nemoci. Je to jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak předcházet nákazám choroboplodnými mikroorganismy, takže nezapomínejte si mýt ruce a připomínejte to i svým nejbližším!

Seznamte se s nepřítelem, aneb co bychom měli vědět o prasečí chřipce:

Příznaky jsou podobné příznakům nachlazení, ale probíhají rychleji a intenzivněji:

 • horečka
 • slabost
 • kašel
 • bolest v krku
 • vodnatá rýma nebo ucpaný nos
 • bolesti svalů a kloubů
 • bolesti hlavy
 • zimnice 

Viry nové chřipky (a jejich sezónní odrůdy) se přenášejí kapénkovou cestou a dotykem kontaminovaných ploch nebo předmětů. To znamená, že se můžete nakazit virem kontaktem s předměty znečištěnými slinami nebo hleny z dýchacích cest nemocného. Nepropadejte však panice. Existují velmi jednoduché způsoby, jak riziko infekce snížit:

 • Myjte si ruce co nejčastěji mýdlem pod tekoucí teplou vodou
 • Při kašli nebo kýchání používejte papírový kapesník, který po použití vyhoďte do koše
 • Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří kašlou a kýchají, udržujte bezpečnou vzdálenost (kolem 2 metrů)
 • Pokud máte příznaky chřipky, jděte k lékaři nebo zůstaňte doma

Nezapomínejte, že mytí rukou je nejlepší prevence před řadou onemocnění. Proto si vždy myjte ruce před jídlem, po použití toalety, hromadné dopravy, když se dotýkáte peněz, zábradlí, kliky u dveří nebo klávesnice počítače. Ve všech těchto situacích existuje riziko, že se na vašich rukou uchytí choroboplodné bakterie nebo viry.

Časté mytí rukou může být náročné, protože ne vždy máte k dispozici tekoucí vodu a mýdlo. Proto zejména v chřipkovém období můžete mít u sebe dezinfekční gel na ruce, který rychle a všude odstraní bakterie a viry bez použití vody a mýdla.

Neriskujte zdraví své a svých nejbližších. Vždyť přece je tolik mnohem zajímavějších činností, než stonat!

Upozornění: tento text nepředstavuje úplné informace o prasečí chřipce / viru AH1N1 a způsobu léčby.